Qyteti i Pejës në terësi

Mundesit argetuese në Pejë

Shqipëria shkruan historinë, kualifikohet në Euro 2016

Shqipëria shkruan historinë pas fitores 3:0 ndaj Armenisë

Kombëtarja shqiptare ka realizuar ëndrrën e saj që të merr pjesë në një eveniment madhor siç është Kampionati Evropian i Futbollit që do të mbahet në Francë në vitin 2016.

Pas humbjes 0:2 në Elbasan Arena ndaj Serbisë, pothuajse të gjithë u dëshpëruan, gjithashtu edhe vetë futbollistët. Megjithatë ata u betuan se do të japin gjithçka në fushë ndaj Armenise vetëm që të realizojnë këtë ëndërr për të marr pjesë në Euro 2016.

Këtë gjë e bënë futbollistët e Kombëtares shqiptare duke e befasuar si mysafirë Armenin që e mposhten me rezultat të pastër 3:0.

Shqipëria e nisi shumë mirë këtë takim që shënoi dy gola në pjesën e parë, duke treguar se dëshirojnë të realizojnë ëndrrën e shumë pritur.

Shqipëria kaloi në epërsi menjëherë në minutën e nëntë të takimit, Kamo Hovhannisyan shënoi autogol. Për 2:0 u përkujdes mbrojtësi, Berat Gjimshiti.

Në pjesën e dytë Shqipëria bëri lojë të sigurt duke mos lënë mysafirët të krijojnë shumë raste, teksa i befasuan sërish ata duke shënuar edhe golin e tretë.

Ishte sulmuesi Armando Sadiku ai që shënoi për 3:0 në minutën e 76’te, teksa kishte hyrë në lojë në minutën e 59’të të takimit në vend të Cikalleshit.

Kështu Shqipëria shkruan historinë duke u kualifikuar në Kampionatin Evropian. /Express